fbpx

Руските власти соопштија дека ќе протераат двајца германски дипломати, како одговор на сличен ваков потег од страна на Берлин минатата недела.

Од Министерството за надворешни работи во Москва денеска соопштија дека го повикале германскиот амбасадор во земјата, Геза Андреас фон Гејр, и го известиле дека двајцата германски дипломати имаат седум дена да ја напуштат Русија.

„Водејќи се од принципот на реципроцитет и член 9 од Виенската конвенција за дипломатски односи од 1961 година, руската страна одлучи да прогласи двајца вработени во германската амбасада во Русија, за персона нон-грата“, се вели во соопштението.

 

Shpërndaj me

Loading...