Соединетите држави ќе ги одложат планираните тарифи за увоз на кинеска стока во вредност од 250 милијарди долари. Тие наместо на 1 октомври ќе стартуваат на 15 истиот месец што е „гест на добра волја“, напиша американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер, додавајќи, „До овој потег доаѓа по барање на кинескиот заменик премиер Лиу Хи и поради фактот дека Кина на 1 октомври слави 70 годишен јубилеј“. Претходно Кина најави дека ќе иземе некои американски производи од најавените такси за увоз на американска стока.

Shpërndaj me

Loading...