fbpx

Северна Кореја ја унапредува својата програма за нуклеарно оружје и некои земји, според доверлив извештај на Обединетите нации, веруваат дека развила минијатурни нуклеарни уреди. Извештај подготвен од независен тим на експерти, кој ги следи санкциите на ОН за Северна Кореја, наведува дека земјата „веројатно имала развиено минијатурни нуклеарни уреди како дел од боевите глави на своите балистички ракети“. Новинската агенција Ројтерс и ДПА наведуваат дека извештајот е доставен до 15-члениот Совет за безбедност на ОН на 3 август.

 

Shpërndaj me

Loading...