fbpx

Дел од пратениците од попладнето се во Собранието во исчекување претседателот на законодавниот дом Талат Џафери да ја свика седницата на која треба да се расправа за предлог-законот за јавно обвинителство и за предлог-законот за јавни обвинители.

Пратениците биле повикани да бидат присутни во законодавниот дом во 15 часот кога според некои првични неофицијални информации требаше да почне седницата за двата закона, кои вчера поминаа во Комисијата за европски прашања и во матичната Законодавно-правна комисија.

На веб страницата на Собранието се уште нема најава за седницата.

Собранието треба да се распушти најдоцна до недела, за да може да се запазат роковите за одржување на предвремените парламентарни избори, на 12 април.

За законот за Јавно Обвинителство е потребно двотретинско мнозинство.

 

Shpërndaj me

Loading...