Светската здравствена организација (СЗО) следната недела ќе испрати екипа во Кина за подобро да разбере како почна епидемијата на коронавирусот, изјави синоќа генералниот директор Тедрос Адханом Гебрејесус.

-Познавањето на изворот на вирусот е многу, многу важно, изјави Тедрос, a пренесе Си-Ен-Ен.

Тој додаде дека очекува посетата да доведе до разбирање на тоа како почна епидемијата и што може да се направи за светот да се подготви за тоа што го чека во иднина.

МИА

 

Shpërndaj me

Loading...