fbpx

Сојузот на синдикати на Македонија ги потсетува работодавачите дека од први јуни годинава минималната плата изнесува 14 934 денари, а не 14 500 денари.

Синдикалците бараат од надлежните институции да прават засилени контроли и да ги санкционираат газдите кои нема да ја  почитуваат оваа законска одлука. Од синдикатот изразуваат надеж дека зголемувањето на минималецот ќе биде основа за зголемување на сите плати на работниците.

Shpërndaj me

Loading...