fbpx

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, викендов разговараше со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, откако официјална Анкара упати реакција за отворање на косовска амбасада во Ерусалим.

“Арапската лига и претседателот Ердоган се загрижени за меѓусебното признавање на Косово и Израел. Јас сум во контакт со претседателот Ердоган, разговаравме по телефон. Ова признание во никој случај нема да влијае на стратешкото, пријателско и братско партнерство меѓу Косово и Турција”, рече тој.

Турција остро реагираше на ветувањето на Приштина за отворање амбасада во Ерусалим, на што се спротивставуваат земји со мнозинство муслиманско мнозинство, пренесува косовскиот интернет.

 

Shpërndaj me

Loading...