fbpx

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека го одредил 15 септември како краен рок за американска фирма да ја купи кинеската компанија „ТикТок“, поради загриженост во врска со националната безбедност. Тој исто така рече дека не се спротивставува американскиот технолошки гигант „Мајкрософт“ да ја купи таа фирма.

ТикТок е во сопственост на кинескиот ByteDance.

 

Shpërndaj me

Loading...