Лионел Меси стана првиот фудбалер кој ја освои „Златната копачка“ на Европа трета сезона по ред. Напаѓачот на Барселона го заокружи првенството со 36 голови. Меси стана првиот фудбалер кој посигна вакво нешто, надминувајќи ги Кристиано Роналдо, Али Мекоист од Ренџерси и Тиери Анри од Арсенал, кои златната копачка ја освоија двапати по ред.

Shpërndaj me

Loading...