Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Турција го блокирала планот на Алијансата за зајакнување на одбраната на балтичките држави и Полска против Русија.

Тој информацијата ја сподели на конференцијата за новинари одржана по самитот кој денеска се одржува недалеку од Лондон. Столтенберг додал дека лидерите на земјите членки на НАТО не разговарале за војската на сириските Курди, кои Турција ги смета за терористичка организација, пренесе Ројтерс.

 

Shpërndaj me

Loading...