Тимот на Ферари реши да поднесе жалба до ФИА по одлуката нивниот возач, Германецот Себастијан Фетел, на трката за Големата награда на Канада да биде казнет со дополнителни 5 секунди откако, според стјуардите, небезбедно се вратил на патеката, откако изгуби контрола над болидот, блокирајќи му го патот на Британецот во Мерцедес, Луис Хамилтон.

Иако возачот на Ферари помина прв низ целта, победата му припадна на Луис Хамилтон кој беше веднаш зад него.

Shpërndaj me

Loading...