fbpx

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе биде домаќин на церемонијата на одбележување на 14 јули, Денот на Бастилја, што ќе се одржи во намален обем поради пандемијата на коронавирусот.

Претседателот ќе се обрати и до нацијата во ретко телевизиско интервју, поради зголемената загриженост за појавата на втор бран на заразата.

За првпат од 1945 година француските власти ја откажаа воената парада, што секоја година се одржува на 14 јули на Елисејските полиња, во знак на сеќавање на падот на Бастилја што го означи почетокот на Француската револуција.

Место тоа, околу 2.000 војници, што е половината од вообичаениот број, ќе се соберат на плоштадот Конкорд во Париз, пренесува лондонски Гардијан.

 

Shpërndaj me

Loading...