fbpx

Меѓународната автомобилска федерација го поддржа протестот на тимот на Рено и реши да го казни тимот на Рејсинг Поинт со 400 илјади евра и одземање на 15 поени во пласманот на конструктори, поради сопирачките. Според управата на Формула 1, сопирачките на овој тим се производ на Мерцедес, а не на дизајнерите на Рејсинг Поинт. Од тимот на Рејсинг Поинт велат дека добиле дозвола токму од ФИА, на почетокот на сезоната и дека ќе бараат дополнителни одговори за оваа сурова казна.

 

Shpërndaj me

Loading...