fbpx

Швајцарското обвинителство во вторникот побара претседателот на Пари Сен Жермен, Насер Ал-Хелаифи и поранешниот потпретседател на ФИФА, Жером Валке, да одат во затвор за корупција во врска со распределбата на телевизиските права за Светските првенства во фудбал.

Обвинителството побара 28-месечна казна за Ал-Хелаифи, кој е и претседател на „beIN Media“ и три години за Валке по завршувањето на нивното судење во швајцарскиот град Белинцона, објави локалната новинска агенција „Keystone ATS“. Ова е првпат да се бараат затворски казни во Европскиот суд на правдата во случаи поврзани со скандали во светскиот фудбал, иако поранешни американски раководители добија такви казни во САД.

 

Shpërndaj me

Loading...