fbpx

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада иако се чини дека лидерот на социјалистите нема доволно поддршка. Социјалистичката партија доби најмногу гласови на изборите во минатиот месе и има 120 пратеници.

Тоа значи дека на Санчез му се потребни уште 56 гласа во парламентот за да има мнозинство. Тој извесно време се обидува да ја придобие поддршката на помалите партии, а постигна договор со левичарскиот Подемос кој има 35 пратници. Според шпанскиот устав, монархот му дава мандат за формирање влада, а по консултации со партиските лидери.

Shpërndaj me

Loading...