fbpx

Дваесет и двајцата членови на шпанскиот владин кабинет денеска положија заклетва. Шпанскиот крал Фелипе Шести ја водеше кратката церемонија за инаугурација на кабинетот предводен од социјалистичкиот лидер Педро Санчес, во кој има партии од центарот до крајната левица.

Санчес како приоритети на новата влада ги постави социјалните реформи, економскиот раст и дијалогот со сепаратистите во североисточна Каталонија.

Shpërndaj me

Loading...