fbpx

Жените од Јапонија отсекогаш важеле за убави и младолики, а тоа со векови го должат на стара тајна – благодетите на оризот. Дефинитивно, тајната на нивната убавина лежи во овој дар на природата! Оризот е исклучително богат со лимонска киселина, моќни антиоксиданси кои пак, го стимулираат создавањето на колаген, што кај многумина го забавува појавувањето на брчки.

Исто така ја штити кожата од штетното дејство на сончевите зраци, а генерално оризот изобилува со витамин Е и гама оризнол, познат по своите способности да го штити срцето и да го намалува холестерото. Нажалост, освен Јапонците, поголем број уште воопшто не се свесни за овие научно докажани факти. Ова е совршен јапонски рецепт за едноставна маска од орис, која ќе ги измазни борите и ќе придонесе за совршен тен.

Состојки: 3 шољи ориз, 1 лажица млеко и една лажица мед.

Подготовка: Сварете го и исцедете го оризот, а сочувајте ја водата во кој се вареше. Ставете лажица млеко во оризот, па додадете го и медот. Маската секогаш ставајте ја на чиста и сува кожа и оставете сама да се исуши на лицето. Потоа исчистете го лицето со водата во која го варевте оризот. За оптимални резултати, повторувајте го овој третман барем еднаш неделно.

 

Shpërndaj me

Loading...