Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива  отворија изборен штаб во Куманово. Претседателот на АА, Зијадин Села, им рече на гласачите на 15-ти јули да гласаат за промена. Во меѓувреме, лидерот на Алтернатива, Африм Гаши истакна дека со заокружување на бројот 5, граѓаните ставаат крај на дискриминаторската неколкугодишна политика врз Албанците.

 „Овие се експлотатирачки политики од чии последици страдаме ние денес. Само преку  волја изразена на гласање можеме да кажеме стоп на овој феномен. Сонот што се обидуваме да го претвориме од  политика во реализација, е сонот на мајката да го има детето тука во нејзиниот дом “.

Shpërndaj me

Loading...