Takimi i tretë midis liderve të Ballkanit Perëndimorë do të mbahet në Durrës, në 21 dhjetor të këtij viti. Kështu deklaroi kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë konferencës së përbashkët me kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev dhe presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, në Ohër.

“Për ne është e shkruar në dokumentin e Novi Sadit. Nuk është ideja ta ndajmë Ballkanin Perëndimore por që të përfshihen të gjitha vendet. Ky takim vetëm se mundëson lëvizje me te lirshme, e gjitha pjesa tjetër është e shkruar dhe e miratuar nga të 6 vendet në takime ,por që nuk është zbatuar, kjo është një nisëm që përforcon këtë proces. Dua të them se ramë dakord 21 dhjetor të zhvillojmë ne Durres mbledhjen e ardhshëm ku do të merr pjesë edhe pasuesi i Mogherinit, Josef Boreli”-tha mes tjerash Rama.

Shpërndaj me

Loading...