fbpx

Endi Ruiz Jr dhe Enthoni Xhoshua do të duelojnë më 7 dhjetor në Arabinë Saudite jo vetëm për lavdi dhe për titujt kampionë bote në peshën e rëndë, por edhe për parà. Ai që do të arkëtojë më shumë në këtë revansh nuk është Ruiz, kampioni i botës në fuqi, por Xhoshua. Sipas mediave britanike, Xhoshua do të arkëtojë nga kjo sfidë 85 milionë dollarë, ndërsa kampioni i botës në fuqi do të arkëtojë 13 milionë dollarë. Kjo shumë e lartë u bë e mundur falë investimit të miliarderëve arabë, që hapën portofolin për këtë sfidë kampionësh. Gjithsesi, kjo nuk është sfida më e pasur e historisë së boksit. Madje është sfida e katërt me më shumë të ardhura.

“Natyrisht që jo të gjitha këto parà do të hyjnë në xhepin tim. Kam taksa për të paguar, trajnerë, përgatitës, menaxherë etj. Mua më mbetet 30-40% e shumës”, tha Xhoshua.

Shpërndaj me

Loading...