Presidenti amerikan, Donald Trump do të shtyjë me gjashtë muaj vendosjen e tarifave doganore shtesë në sektorin e automjeteve, duke i ofruar një pushim të mirëpritur Bashkimit Europian si dhe duke evituar, për momentin, përshkallëzimin e konfliktit tregtar.

“Kjo shtyrje pritet të jetë 180 ditore, ose gjashtë muaj”, njoftuan sot dy burime të industrisë automobilistike.

Vendimi zyrtar i kreut të Shtëpisë së Bardhë pritet të aplikohet deri të shtunën, sipas ligjeve në fuqi.

Shpërndaj me

Loading...