Udhëheqësi i opozitës venezueliane, Juan Guaido, të premten u bëri thirrje mbështetësve të dalin në rrugë më 1 maj, për atë që ai e quajti “marshimi më i madh në histori” i vendit të Amerikës së Jugut, me synimin për të rritur presionin ndaj presidentit Nicolas Maduro për t’u larguar nga pushteti.

Guaido, kreu i Asamblesë Kombëtare të kontrolluar nga opozita, i cili në janar thirri kushtetutën për të marrë një presidencë të përkohshme mbi bazën se rizgjedhja e Maduros më 2018 ishte e paligjshme, përsëriti thirrjen e tij për forcat e armatosura të vendit për të marrë anën e tij, në tre- muaj luftë pushteti.

“Ata do të duhet të dëgjojnë njerëzit duke thënë: mjaft”, tha Guaido për një turmë të mbledhur në një shesh në Caracasin lindor, duke caktuar datën për marshimin më 1 Maj, Ditën Ndërkombëtare të Punëtorëve.

“Ne u bëjmë thirrje të gjithë njerëzve që të bashkohen në marshimin më të madh në historinë e Venezuelës, për të kërkuar fundin e uzurpimit në mënyrë që kjo tragjedi të përfundojë”.

Guaido është njohur nga Shtetet e Bashkuara dhe shumica e vendeve perëndimore si udhëheqës i ligjshëm i vendit të Amerikës së Jugut. Vendi i pasur me naftë është në një vit të gjashtë të recesionit, të shënuar nga hiperinflacioni dhe mungesa e mallrave bazë që kanë nxitur më shumë se tre milionë njerëz të emigrojnë.

Maduro e quan Guaido një kukull amerikane që kërkon ta rrëzojë atë me një grusht shteti dhe fajëson luftën ekonomike që u ka shpallur SHBA-ja, për problemet ekonomike të vendit. Partia e tij socialiste në pushtet shpesh i është përgjigjur thirrjeve të Guaido për protesta gjatë muajve të fundit me marshime të njëkohshme e tyre.

Guaido nuk ka specifikuar destinacionin përfundimtar të demonstratës së 1 Majit. Por disa të pranishëm të premten bënë thirrje që të marshonin në pallatin presidencial Miraflores.

“Ai nuk është i vetëm,” tha Ileidi Vargas, një mësues 58 vjeçar në pension i cili mori pjesë në mitingun e opozitës të premten. “Çdo ditë ne po ecim përpara dhe nuk ka kthim prapa. Nuk mund të ndodhë nesër, por do të jetë së shpejti. ”

Pavarësisht ofertave të Guaidos për amnisti ndaj pjesëtarëve të ushtrisë që lehtësojnë një tranzicion, Maduro mbetet nën kontrollin e forcave të armatosura dhe funksioneve të përditshme të qeverisë.

Shpërndaj me

Loading...