Profesori Vebi Xhemaili, i ftuar në emisionin “Rruga drejt” në Alsat gjatë debatit për Mini-Shengenin, potencoi se perspektiva duhet të jenë vetëm familja evropiane dhe jo lokalizmi i Ballkanit. Sipas tij, pretendimet e Serbisë për të pasur dalje në Detin Adriatik, kanë qenë dhe do të jenë gjithmonë, por shton se nuk duhet të luhatemi asnjëherë, pasi partnerët tanë janë vetëm Bashkimi Evropian dhe SHBA-të.

Shpërndaj me

Loading...